Ak to len trochu pôjde, vyhnite sa pri predaji či kúpe nehnuteľnosti akémukoľvek plateniu v hotovosti. Prečo? Veľmi tým riskujete.V súčasnej dobe platbu v hotovosti upravuje zákon o obmedzení platieb v hotovosti. Zákon zakazuje vykonávať platby v hotovosti prevyšujúce sumu 15.000 EUR, ak ide o platby medzi fyzickými osobami – nepodnikateľmi.

V prípade, že ide o fyzickú osobu – podnikateľa nesmie platba v hotovosti presiahnuť sumu 5.000 EUR.

Prevod peňazí v hotovosti

Ak sa dohodnete s druhou stranou, že si odovzdáte peniaze v hotovosti, je to jeden z najnebezpečnejších spôsobov vyplatenia kúpnej ceny. Jedna strana vždy riskuje. Pokiaľ si chcete, ako predávajúcí, prevziať peniaze až po vložení zmlúv na kataster, riskujete, že peniaze nedostanete a pridete aj o nehnuteľnosť. Pokiaľ ste naopak kupujúcí a peniaze predáte pred vložením na kataster, riskujete, že pridete o peniaze a nebudete ani majitel nehnuteľnosti.

Jediné čo Vám zostáva je súd, ktorý môže trvať niekoľko rokov. Tento scenár bol veľmi častý pri podvodoch s predajom bytov a domov.

Ak teda predávate či kupujete nehnuteľnosť, poraďte sa o všetkých nástrahách s odborníkom, ktorý tieto kroky rieši každý deň. Ušetríte tak veľa nervov, riziká a peňazí.

Máte otázku? Neváhajte sa na mňa obrátiť.